Mülteci Hukuku Bilgi Platformu yenilendi!

Mülteci Hukuku Bilgi Platformu, göç ve iltica alanında dünyanın en kritik bölgelerinden biri olan Türkiye’de faaliyet yürüten avukatların ve hak savunucularının mülteci hukuku alanındaki uzmanlıklarını desteklemek amacıyla oluşturulmuş dijital bir kaynaktır. Uzun süredir bu misyon doğrultusunda sığınma hukuku alanına dair mevzuat bilgisi ile çeşitli belge ve form örneklerini derleyerek sunan Platformumuzu, gerek içerik gerekse de tasarım açısından yenileyerek sizlerle buluşturmaktan mutluluk duyuyoruz.

Platformumuzda güncellenen mevzuat, belge ve form örnekleri ile diğer faydalı kaynaklara ek olarak, 2023 yılının Temmuz ayı itibarıyla Mülteci Hakları Merkezi’nin dernek faaliyetleri kapsamında takip ettiği vakalara ilişkin olumlu mahkeme kararları seçkisine de, Platforma eklediğimiz Karar Bankası sekmesinden ulaşabilirsiniz.

Karar Bankası erişime açıldı!

Mülteci Hakları Merkezi olarak danışanlarımıza yönelik doğrudan hukuki destek faaliyetlerimiz kapsamında; uluslararası koruma ve geçici koruma prosedürlerine dair olumsuz idari kararlar ile sınır dışı etme ve idari gözetim kararlarına itiraz gibi sığınma hukuku konularında stratejik davalama çalışmaları yürütmekteyiz. Erişiminize açmaktan mutluluk ve heyecan duyduğumuz Karar Bankası veritabanımız sayesinde, Mülteci Hakları Merkezi’nin dernek faaliyetleri kapsamında takip ettiği vakalara ilişkin olumlu mahkeme kararları seçkisini, dosyalarınızda ve danışmanlıklarınızda mahkemelerin tutumuna dair bilgi vermesi ve faydalı olması ümidiyle sizlerle paylaşıyoruz.

Mülteci Hukuku Bilgi Platformumuza entegre ettiğimiz Karar Bankamıza üye olarak, sığınma hukuku alanında dernek faaliyetlerimiz kapsamında takip ettiğimiz vakalara ilişkin davalar neticesinde alınan ilk derece mahkemesi, istinaf ve Anayasa Mahkemesi kararlarına kolayca ve ücretsiz şekilde erişebilirsiniz.

70 adet olumlu mahkeme kararı ile açılışını yaptığımız Karar Bankası düzenli olarak tarafımızca güncellenecek ve yeni kararlar içeriğe eklenmeye devam edecektir.

Mülteci Hukuku Bilgi Platformu internet sitemiz ve Karar Bankamız güncellenmeye devam etmekte olup bu süreçte herhangi bir sorunuz, geri bildiriminiz ya da öneriniz olması halinde bizlere info@mhd.org.tr adresimizden ulaşabilirsiniz.